Ako naladiť ukulele?

Ako naladiť ukulele?

Pri ladení môžeš siahnuť po niekoľkých typoch ladičiek. Poznáme štandardné, rackové, pedálové a multifunkčné ladičky, ktoré zvyknú využívať najmä gitaristi alebo skúsenejší hráči na hudobnom nástroji.

Ladička s pevným ladením je vhodná pre tých najskúsenejších, nakoľko nemá displej, na ktorom by ti ručička ukazovala, ktorým smerom máš struny ladiť.

Klipová ladička pre začiatočníkov

Pre začiatočníkov je najjednoduchšie a najvhodnejšie použiť elektrickú klipovú ladičku. Keď si ju budeš vyberať, vsaď na jednoduchosť. Komplikované funkcie aj tak nevyužiješ. Na začiatok ti bude úplne stačiť, keď sa ladička bude dať vypnúť a zapnúť a nastaviť na nástroj ukulele.

Väčšinou si tieto dve funkcie vystačia s jedným tlačidlom. Po stlačení a podržaní takéhoto tlačidla sa ladička vypne a zapne a krátkym stlačením sa prepínajú nástroje ladenia. Ostatné funkcie väčšina hráčov aj tak nevyužije a ako začiatočníka ťa môžu značky na displeji iba zbytočne zmiasť.

Skontroluj si nastavenia

Predtým, než začneš ladiť, skontroluj, či máš ladičku nastavenú na ukulele alebo tzv. chromatiku (na displeji písmeno u alebo c). Program chromatika je univerzálny pre všetky nástroje. Mnohí hráči na ukulele mu dávajú prednosť, pretože sa zdá byť presnejší. S pokojným svedomím si však môžeš nastaviť program ukulele (u). Dávaj si však pozor, pretože niektoré ladičky obsahujú dva programy pre ukulele. Jeden je pre nástroj v ladení C a druhý pre ukulele ladené v D.

Struna po strune

Základom dobrého zvuku je mať dobré a kvalitné struny. Až potom sa môžeš pustiť do ladenia. Pri ladení ukulele začni hornou – štvrtou strunou. Tú ladíme do G. Pokračuj treťou strunou, ktorá sa ladí do C, druhá do E a prvá struna, spodná, do A.

Ľaváci, pozor!

Ľaváci si musia struny prehodiť tak, aby sa na nich dalo hrať ľavou rukou. Nie je to nič zložité. V prvom rade si ich nezabudni označiť, aby si ich vedel dať naspäť v správnom poradí. Struny musíš preložiť tak, že aj keď bude krk ukulele smerovať doprava, čo znamená, že budeš struny stláčať pravou rukou, musia byť naladené rovnako – a síce – od hora dole v poradí: G,C,E,A.

Výrobcovia niekedy odporúčajú ladiť ukulele aj o stupeň vyššie ako predošlé ladenie. Konkrétne: A, D, Fis (F#), H. Je na tebe, ktoré z nich si vyberieš.

Ladenia podľa druhu:

Sopránové ukulele: G4, C4, E4, A4 (menej časté A, D, F# (Fis), H)

Koncertné ukulele: G4, C4, E4, A4

Tenorové ukulele: G4, C4, E4, A4 a tiež G3, C4, E4, A4

Barytonové ukulele: G3, C3, E3, A3

Typy ukulele

To, akým spôsobom sa ladí samotné ukulele, závisí od jeho veľkosti a zvuku. K najväčším ukulele patrí barytónové ukulele. Na dĺžku má viac ako 75 cm a zvuk je podobný zvuku klasickej nylonovej gitary.

Najbežnejšie je sopránové ukulele s veľkosťou 53 centimetrov, ktoré má typický vysoký ukulele zvuk. Vyrába sa tiež aj jeho menšia verzia – Sopranino s veľkosťou iba 48 centimetrov a Sopranissimo s veľkosťou 43 cm.

O niečo väčšie je koncertné ukulele. Má 58 až 63,5 centimetrov a disponuje nielen väčším telom, ale aj dlhším krkom s väčšími medzerami medzi pražcami. Zvuk má podobný ako sopránové ukulele, ale o niečo hlasnejší.

Tenorové ukulele je čoraz obľúbenejšie. Je veľké približne 66 centimetrov a zvuk má o niečo hlbší, no stále podobný sopránovému a koncertnému ukulele.

Pri kúpe strún si dávaj pozor, pretože si musíš vyberať podľa konkrétneho typu ukulele. Na svete je veľa výrobcov strún a takmer každý z nich vyrába struny na všetky typy ukulele. Postupom času si určite nájdeš struny, ktoré budú stopercentne vyhovovať tebe. Veľmi obľúbené sú napríklad struny značky D’Addario. Mnohí hráči ich považujú za kvalitné a spoľahlivé struny, ktoré často nepraskajú. Tento výrobca produkuje struny na všetky typy ukulele.

MUZIKER TIP: Nezabúdaj na to, že tvojmu ukulele by nemal chýbať ani kvalitný obal.