Ako sa naučiť hrať na gitare

Ako sa naučiť hrať na gitare

Vyber si kvalitnú gitaru

Ešte predtým, ako sa pustíš do hrania na gitare, musíš si nejaký model vybrať. Na trhu sa stretneš s desiatkami rôznych typov. Niektoré sú drahšie, iné zas lacnejšie. Vo všeobecnosti ale platí, že gitary sa delia do niekoľkých základných kategórií:

  • klasické gitary,
  • akustické gitary,
  • elektrické gitary.

Klasické gitary

Klasické gitary sú známe aj pod názvom španielky. Toto pomenovanie sa odvíja od toho, na čo sa používajú. Umelci ich zvyčajne využívajú na hranie klasickej hudby alebo flamenga. Klasické modely sú vhodné pre profesionálov aj začiatočníkov. Začiatočníkom všetko uľahčujú nylonové struny, s ktorými sa ľahšie pracuje.

Na klasických gitarách hráš prstami, nie trsátkom. Nylonové struny nerežú a sú príjemné na dotyk. Tento hudobný nástroj je okrem toho charakteristický aj tým, že má trochu masívnejšie telo ako napríklad elektrická gitara.

Gitary v klasickom prevedení nájdeš na trhu vo viacerých veľkostiach. Vedia sa tak prispôsobiť tvojim potrebám.

Akustické gitary

Akustické gitarypresným opakom klasických. Najväčší rozdiel je v tom, že sa špecializujú na určité oblasti. Hudobníci ich využívajú najčastejšie v rockovej hudbe, country, folku, pope či blues. Keďže gitary majú kovové struny, brnkáš na nich pomocou trsátka.

Gitary akustického typu objavíš v obchodoch vo viacerých prevedeniach, ako napríklad Jumbo. Sú charakteristické tým, že majú zaguľatený a užší hmatník v porovnaní s klasickými modelmi.

Rada odborníka
Ak chceš svoju úroveň hrania na gitare povýšiť, zvoľ si elektroakustické gitary. Disponujú špeciálnym snímačom a dajú sa zapojiť aj do aparatúry.

Elektrické gitary

Elektrické gitary vyzerajú na prvý pohľad odlišne. Zvyčajne nie sú také robustné a majú rôzne tvary. Slúžia na to, aby si ich do niečoho zapojil a následne na nich hral. Hrať na nich vieš aj bez zapojenia, no práve prepojenie s aparatúrou je ich pointou.

Aparatúra nemusí byť príliš veľká. Doma ti postačí aj menší domáci set. Vďaka nemu budeš počuť skutočný a plnohodnotný zvuk svojho hudobného nástroja.

Elektrické gitary sú spravidla drahšie ako akustické a klasické. Hudobníci ich používajú napríklad na metalovú a rockovú hudbu, no dá sa povedať, že ich využitie je univerzálne.

Sleduj parametre a nezabudni ani na cenu

Pri výbere gitary by si mal sledovať hlavné parametre, ako je kvalita dreviny a spracovania. Od typu dreva sa odvíja nielen to, koľko ti nástroj vydrží, ale aj to, ako hrá.

Na prednú stranu akustických gitár využívajú výrobcovia smrekové drevo. Drahšie modely disponujú cédrovým drevom, ktoré lepšie rezonuje a poskytuje príjemnejší zvuk. Zadné strany môžu značky vyrábať z javora alebo mahagónu.

Pamätaj, že na gitare je zbytočné šetriť. Prémiové kúsky ti poskytnú komfort pri hraní a postarajú sa o ten najlepší zvuk. Hoci na začiatku ti môže lacnejší model stačiť, po krátkom čase budeš potrebovať niečo kvalitnejšie. Oplatí sa preto premyslieť si, či do drahšej gitary nezainvestuješ hneď na začiatku.

hranie na elektrickej gitare

Najprv si ju vyskúšaj

Ak si nie si istý, že chceš hrať na gitare, no láka ťa, vyskúšaj si ju. Urobiť tak môžeš napríklad u kamaráta, ktorý ju má, alebo v nejakom blízkom obchode. Kupovať si ju ale hneď nemusíš. Stačí, aby si ju len ohmatal a zistil, ako sa ti drží. Niektorí si gitary aj požičiavajú, aby sa s nimi pred samotnou kúpou trochu zžili.

Skúšanie gitary ti pomôže ešte v jednej veci. Je ňou výber typu. Ak nevieš, čo presne chceš hrať a či ti bude sedieť viac klasická alebo akustická gitara, prezri si ju. Nájdi miesto, kde si na nej aj zahráš.

Samozrejme, tento krok je len voliteľný a nie povinný. Ak by si nemal gitary kde vyskúšať, môžeš si jednu vybrať na základe jednotlivých parametrov. Nezabúdaj však, že nákup si musíš dobre premyslieť, aby si zvolil ten najlepší kúsok.

Ako začať hrať na gitare: Najprv si odpovedz na základné otázky

Otázok je na začiatku spravidla veľa. Okrem toho, ako začať hrať na gitare, mal by si sa ako začiatočník pýtať aj ďalšie otázky. Podľa nich si vyberieš ten najlepší model nástroja. Čo je teda pred kúpou potrebné vedieť?